.

****כל הזכויות שמורות לנעמה גפן נטורופתית, אין להעתיק לשכפל, להפיץ, לפרסם או להשתמש בכל דרך אחרת בתכנים המופיעים באתר אלא אם כן נעמה גפן נטורופתית נתנה את הסכמתה לכך, בכתב ומראש.
נעמה גפן נטורופתית מסכימה לגלישתך בדפי האתר במחשב שלך ו/או להדפסת העתקים של תמציות מתוך דפים אלו לשימושך האישי בלבד, לא למטרות מסחריות.


המידע באתר והשתתפות בסדנאות ושימוש במוצרים הדיגיטליים נועדו למטרת הנגשת אינפורמציה בלבד ואינו מהווה ו/או אינו מתיימר להוות תחליף להמלצה רפואית, חוות דעת רפואית, מחקר ממצה בתחום או התייעצות עם מומחה רפואי. השימוש באתר הינו על אחריות המשתמשים בלבד ואין בו בכדי להחליף את אחריות המשתמשים לקבלת ייעוץ פרטני על ידי גורם רפואי מוסמך בכל מקרה ומקרה לגופו.

משפחה בריאה- עושים שינוי משפחתי לעבר בית בריא!

מתכונים, טיפים והמלצות לאוכל בריא לכל המשפחה!

תישארו איתי בקשר

באתר | בדף | בקבוצה | באינסטגרם

עכשיו, שעשיתן את השינוי האישי, זה הזמן להקנות הרגלים בריאים עד כמה שניתן גם לבני המשפחה ולהפוך את השינוי האישי- לאורח חיים משפחתי בריא.

בחוברת זו נתמקד בדגשים שיסייעו לנו לייצר את השינוי הרצוי בתזונת הילדים שלנו.

 כמה מילים על תזונת ילדים בעולם המודרני

בעולם אידיאלי, האוכל שמוגש לילדים שלנו, יהיה האוכל הכי בריא שיש, הרי זה הגיל שהם בונים את עצמם והתזונה שלהם מהווה את אבני הבניין להתפתחותם, אז ברור שאנחנו וכל המעורבים בכך נדאג שהם יקבלו את כל מה שנחוץ להם בשביל לגדול בדרך הטובה ביותר, נכון שברור?... או ש... ברור שלא?

שנחזור למציאות?

"מנת ילדים" היא לרוב המנה הכי, אבל הכי לא בריאה בתפריט, בנוסף כל המסרים, המוצרים, הפרסומים למוצרי תזונה לילדים- מעודדים אכילה לא בריאה- כמה פרסומות ראיתם למלפפון ואבטיח לעומת שוקולדים, שתייה קלה וחטיפים?

ומה זה בכלל "מנת ילדים"? ולמה צריך את זה? אני מאמינה שאין באמת אוכל ילדים ואוכל מבוגרים, ילדים בדיוק כמונו, יכולים להנות מאוד מקערת סלט, מרק וירקות בתנור.

סדר יום תזונתי בתזונת ילדים

בניגוד אלינו, לילדים שלנו לרוב יש לו"ז מאוד ברור ומובנה, הם לא מתעכבים במשרד בגלל ישיבה שהתארכה, הם לא מדלגים על ארוחת צהריים בגלל עומס (וטוב שכך), רוב שעות היום הם מתנהלים במסגרת שעות ברורה.

בית הספר או הגן מתחילים ומסתיימים בשעה מסוימת, יש הפסקת אוכל בשעה ספציפית, זה הופך את הדברים להיות צפויים יחסית, מה שמקל מאוד על יצירת סדר יום תזונתי.

**הזמנים מתייחסים בעיקר לילדים השוהים במסגרות חינוכיות מחוץ לבית.

שעות הבוקר-

לרוב אלה שעות לחוצות, בהן כולם מתארגנים וממהרים, לכן חשוב שתמיד יהיו לנו אופציות מוכנות, זמינות ומהירות למשהו מזין ורצוי גם אופציות שניתן לקחת ולאכול בדרך במידה ולא מספיקים, לכן רבים מהמתכונים באוסף מתאימים להתנהלות הזו ומתמקדים בשעות המתאתגרות האלה.

***למרות העומס ולחץ הזמנים- אל תדלגו על ארוחה זו, אחרי צום הלילה חשוב לתת לגוף אנרגיה להתחיל יום של פעילות.

ארוחת עשר-

בשעות האלה רוב הילדים אוכלים במסגרות אוכל שהביאו מהבית בקופסת אוכל.

מומלץ שקופסת האוכל תהיה מגוונת ותכלול- ירקות, פרי, משהו מרכזי (כריך, לביבות, מאפה כלשהו- פירוט בהרחבה באוסף המתכונים), תוספת קלילה/ הפתעה קטנה ובריאה- באוסף זה יהיו שפע של מתכונים נהדרים המתאימים ליצירת קופסאות אוכל בריאות.

ארוחת צהריים-

פה זה נחלק לילדים שנמצאים במסגרות ואוכלים את האוכל שמוגש שם לבין ילדים שאוכלים בבית.

בכל מקרה זו צריכה להיות הארוחה העיקרית של היום ומומלץ שחצי ממנה יהיה מורכב מירקות.

אחה"צ-

לרוב, זו נקודת החולשה בלו"ז, הסדר המובנה של היום הסתיים וכך גם איבדנו את הסדר התזונתי, פה רוב הילדים (וההורים) מתחילים לנשנש, לכן תכננו מראש מה אתם אוכלים בשעות האלה ביחד עם הילדים, אפשר לחתוך (אפילו מראש) קופסה של פירות או ירקות, להכין נשנוש בריא (יש מתכונים באוסף כמובן), תכנון הכולל היערכות מראש ימנע את חוסר הסדר המאפיין את השעות האלה ויעזור לכם לשמור על הרגלי תזונה מוצלחים.

ארוחת ערב-

בשעות הערב הסדר חוזר כיוון שלרוב המשפחות, בהתאם לגיל, יש נוהל ערב, הבית מתחיל להתארגן לשינה, ולכן קל לייצר פה משהו מסודר.

שימו לב שלרוב המשפחות זה הזמן היחיד בו ניתן לאכול יחד בנחת, בבוקר לרוב ממהרים ובשאר שעות היום- בד"כ, לא כל המשפחה ביחד, לכן זה המקום לאכול ארוחת ערב משפחתית, להוות דוגמה אישית, להציג להם אופציות בריאות, להפוך אותם לשותפים, זה זמן נעים ומשפחתי.

האוכל בשעה הזו צריך להיות קליל יחסית, כיוון שהם לא זקוקים כבר לאנרגיה רבה ואין צורך להכביד על מערכת העיכול לקראת השינה.

** שימו לב שאם אתם בוחרים לשלב מתוקים (רצוי בריאים כמובן ובאוסף יש המון אופציות נהדרות), רצוי לא לשלב אותם בערב כיוון שהגוף בשעות האלה פחות פעיל ולא זקוק לאנרגיה שמגיעה מהסוכר, אם בוחרים לשלב מתוק אז עדיף בשעות אחה"צ או בארוחת ה-10.

טיפים ודגשים לתזונת ילדים

ההמלצות והטיפים המובאים באוסף זה נובעים מתוך ה- "אני מאמין" שלי, מתוך הידע והניסיון האישי והמקצועי אותו רכשתי, יש המון גישות, סגנונות ודעות, כל משפחה צריכה לבחור את הדרך שלה, בחרו לקחת מפה רק את מה שמרגיש נכון עבורכם.

בוחרים לאכול בריא-

כהורים, אנחנו חלק חשוב ממערך החינוך של הילדים שלנו, לכן, גם בכל נושא התזונה, המטרה שלנו היא לחנך אותם לתזונה נכונה ולא רק לגרום להם לאכול בריא.

האמת, זה קל מאוד לגרום לילדים שלנו לאכול בריא- אפשר להחביא רכיבים בריאים באוכל להם ולא לגלות להם, אפשר לאיים עליהם בעונשים, או להבטיח להם פרסים, אבל... מה עשינו בכך? כל יום נצטרך לעשות זאת מחדש ומה יקרה כשהם לא איתנו? הם יאכלו מה שהם בוחרים ורוצים.

לכן המטרה שלנו היא לחנך לבריאות, לגרום לילדים שלנו לבחור בזה בעצמם, כמו בכל תחום, גם פה-אנחנו מראים את הדרך, הם צריכים לבחור לצעוד בה.

נשמע מעולה, אבל- איך עושים את זה?

נותנים להם קרדיט שהם מבינים-

ילדים קולטים המון, הם כמו ספוג ולכן, עם רצון טוב, גישה כיפית וסבלנות נוכל להעביר להם את המסר.

ניתן לעשות את זה בכל מיני דרכים- לקרוא ספרים על גוף האדם, לראות תכניות ביחד, לגרום להם להבין את ההשפעה העצומה של המזון עלינו, לעורר בהם סקרנות, בכל מקרה- אל תגזימו ותרבו בהסברים והכי חשוב- לעולם אל תטיפו, אם אנחנו רוצים לגרום להם לבחור אנחנו צריכים לעורר אצלם עניין ותחושה חיובית, זכרו שבסופו של דבר הלמידה הכי טובה היא דרך הדגמה אישית, פחות בשיח ובהסברים ויותר במעשים הלא מדוברים, ילדים לומדים המון מהמסרים הלא ישירים.

דגש חשוב מאוד- ישנו גבול דק בין להסביר לבין לחפור ובין לחנך לבין להעיק, לכן הקפידו לא לעבור את הגבול, כיוון שאם תעברו אותו תעוררו התנגדות ואולי אפילו רצון למרוד.

אני מאוד ממליצה לא לעשות שיח על האוכל בזמן האוכל, זה דווקא הזמן לשחרר ולהנות מזמן משפחתי.

אפשרו לילד בחירה-

הקפידו להציע מגוון אופציות בריאות ואפשרו לו את הבחירה וכשהוא בוחר- השתדלו לכבד את בחירתו, רצוי מראש לא להציע דברים שלא תרצו שיבחר בהם.

להפוך אותם שותפים-

בהתאם לגיל שלהם, הם יכולים לעזור להכין את האוכל, לבחור את הירקות בסופר, לשטוף את הירקות לסלט, לבחור תפריט שבועי מתוך כמה אופציות, אם אנחנו רוצים שהם יבחרו בדרך הזו, הם צריכים לקחת בה חלק ולא רק לקבל הוראות.

עושים את השינוי ביחד-

אף ילד לא יעשה את השינוי לבד, אם אתם לא תעשו את זה יחד איתם- זה לא יקרה, אי אפשר לחנך לבריאות מבלי להוות דוגמה אישית.

סבלנות-

ילדים משנים את דעתם המון פעמים, מה שאהבו אתמול, היום כבר מגעיל והמגעיל של אתמול היום כבר מושלם, התפקיד שלנו הוא להמשיך ולהציע, להציג מבחר של אופציות בריאות ולהתאזר בסבלנות, אם החלטתם ליצור מציאות של בריאות בבית, אז תהיו אחידים וברורים והוציאו דברים שלא תואמים את ההחלטות החדשות שלכם.

הבית כ-"חממה"

"מדי פעם"/ "כל דבר במידה"-

הרבה פעמים אנחנו רוצים לבחור קו שיאפשר "מדי פעם" (או קוראים לזה "כל "דבר במידה")-  "מדי פעם" חטיפים, "מדי פעם" מתוקים, "מדי פעם" לחם לבן, "מדי פעם" קולה..."מדי פעם" זה בסדר,

אבל זכרו- ילדים נמצאים רוב שעות היום מחוץ לבית- מסגרות, חוגים, פעילות, חברים, שם הם נחשפים על בסיס יומי להמון "מדי פעם", ימי הולדת בבית ספר/ בגן (ויש המון כאלה), חגים, טיולים, מסיבות, חברים, אירועים משפחתיים- בכל המקרים האלה תמיד יהיה אוכל לא בריא שהם יחשפו אליו ולכן- אל תדאגו, הם יקבלו הרבה מאוד "מדי פעם" - אם אתם מאמינים שצריך "כל דבר במידה", מהחלק של התזונה הלא בריאה- הם מכוסים! הם מקבלים ממנו די והותר, הרבה מעבר למידה הרצויה, לכן, המידה שאתם צריכים לדאוג לה היא מידת הבריאות, הבית- זה המקום שלכם לאזן! ואין צורך שתוסיפו עוד "מדי פעם" בעצמכם, הרגלים כמו – "חטיף אחד ביום" "מגרת ממתקים" הם מיותרים, כיוון שהם תמיד מתווספים לכל שאר הדברים "הלא צפויים" שבטוח יהיו במהלך השבוע ובשורה התחתונה יש כאלה כמעט כל יום, אז- וותרו על התוספת.

זכרו- יש להם מספיק תזונה לא מזינה במקומות מחוץ לשליטה שלכם, לכן אין צורך להוסיף עוד!

כמה מילים חשובות על "חסכים"-

כל הורה מכיר את האגדה האורבנית הזו, על הילד שההורים (המרושעים) שלו לא נתנו לו בבית חטיפים וממתקים ואז... יום אחד.... הוא הגיע ליום הולדת, ראה את שולחן הממתקים והתנפל על הכל!

בואו אני אגלה לכם את הסיפור האמיתי- כל הילדים התנפלו על הכל, כולם, לא רק הילד עם ההורים הבריאותיים המורשעים, אבל אף אחד לא הסתכל על שאר הילדים, כולם הסתכלו רק על הילד שאוכל בריא, חיכו לראות מה הוא יעשה.

ונניח ולא, נניח וחלילה, באמת רק אותו הילד התנפל על הממתקים, אז מה?...

תשאלו את עצמכם- מה אתם מעדיפים?

ילד שמזיק לעצמו על בסיס יומי? מגדיל משמעותית את הנטייה שלו להשמנה, לסוכרת ופוגע בבריאות שלו? ילד שאוכל כל יום ממתקים עד שהגיע לשלב שזה כבר פחות מרגש אותו מרוב העומס? כל זה רק כדי שבימי הולדת הוא יאכל פחות ולא יביך אותנו מול הורים אחרים?

ובכל מקרה- ילד שבוחר באוכל בריא לעולם לא ירגיש מסכן- כי זו הבחירה שלו – השליטה בידיים שלו ולכן הוא יבחר אם לאכול את העוגה ביום הולדת, לא לאכול אותה או להתנפל עליה, בדיוק כפי שגם אנחנו המבוגרים עושים, ההבדל הוא שכשאנחנו מתנפלים- אנחנו לא עושים את זה מול כולם :) חשוב מאוד לא להביך את הילד על הבחירה שלו, במיוחד לא בזמן האירוע, כפי שציינתי- את ההסברה רצוי לא לעשות בזמן האוכל.

לכן הדבר הכי חשוב שעלינו לעשות בתזונת ילדים זה לגרום להם לבחור בכך! זו אחת המתנות הכי גדולות שאנחנו יכולים לתת לילדינו.

מזונות מהחי-

בחוברת זו לא מופיעים רכיבים מהחי, מדוע?

שימו לב, המטרה היא לא להפוך אתכם או את ילדכם לטבעונים, עם זאת אני חושבת שאנחנו צורכים הרבה יותר מדי מזונות מהחי ביום יום שלנו- מעדני חלב בבוקר, ביצים בערב, בשר בצהריים וזה מכביד ומעמיס על הגוף, מטרת האוסף הוא להכיר לכם אופציות נוספות שיאפשרו לכם גיוון וחלופות ובכך לצמצם צריכה, לאכול ביצה או מעדן זה החלק הקל, למצוא חלופות בריאות ומגוונות זה החלק המורכב יותר ולכן אני מתמקדת באלה בחוברת זו.

הכללים לבית בריא

קבעו את הכללים המשפחתיים שלכם-

כל משפחה קובעת את הכללים שלה, מה מידת השינוי הנכונה לה, איפה רוצים להקפיד יותר ואיפה דווקא לשחרר קצת וזה בסדר גמור, שבו כמשפחה וקבעו את הכללים שלכם לתזונת המשפחה, הכניסו שם גם דברים שהם לא בריאים, על מנת לתת לזה את המסגרת והגבולות.

כללי הבסיס-

עם זאת יש 3 כללים שבעיני הם הבסיס לבית בריא ושם אני ממליצה למרות הקושי- לא לעגל פינות ולדבוק בגישה אחידה וקפדנית.

שתייה-

בבית שותים אך ורק מים!

משקאות מתוקים הם אסון, עתירים בסוכר, לא תורמים שום ערך לגוף שלנו אלא רק נזק, מגבירים נטייה לסוכרת, הפרעות קשב ולהשמנה.

אם תרגילו את הילדים שלכם מגיל צעיר למים, הרגל זה ילווה אותם גם בעתיד ואם אתם והילדים שלכם כבר שותים שתייה מתוקה, זה הזמן להפסיק.

מזונות מלאים-

החליפו את הדגנים ה- "לבנים" במלאים-

דגנים מלאים הם הדגן השלם שמכיל את כל חלקיו, משמע גם את הקליפה, בקליפה נמצאים הסיבים, הוויטמינים והמינרלים וכשמקלפים את הקליפה, נשארים רק עם הסוכר ודגן נחות משמעותית מבחינה תזונתית, לחם לבן, פסטה לבנה, קוסקוס לבן וכל הדגנים שעברו עיבוד להסרת הקליפה- לא מזינים ולא תורמים לתזונה כמעט כלום למעט קלוריות.

החליפו את כל הדגנים ה- "לבנים" בדגנים מלאים, כמעט כל מוצר קיים היום בגרסה ה-"מלאה" - עברו לקמחים מלאים, לחם מלא, פסטה מחיטה מלאה, קוסקוס מלא, אורז מלא ועוד.

זה ידרוש מעט הסתגלות אבל תראו שתתרגלו.

ירקות ופירות

לא מסיימים יום שלא היו בו ירקות ופירות!

חובה לשלב בתפריט מדי יום, פירות- עד 3 מנות פרי וירקות ללא הגבלה, הקפידו שלפחות בארוחה אחת ביום שילבתם ירקות בכמות יפה, רצוי שחצי מהארוחה תכיל ירקות.

ומה עם ממתקים?

אני ממליצה להוציא עד כמה שניתן חטיפים וממתקים קנויים ולהכין בעצמנו גרסאות בריאות ומעולות, בחוברת הזו יש המון אופציות מושלמות וטעימות.

להוסיף ערך לכל דבר-

אני מאמינה שכל מה שאנחנו מכינים צריך לכל הפחות לא להזיק ורצוי שיועיל.

אם כבר קנינו מצרכים, טרחנו, השקענו והכנו- לפחות שלא יזיק לנו וכמובן שרצוי שיתרום לנו, לכן גם במתכונים המתוקים שלי- אני תמיד מנסה להכניס רכיבים מזינים יותר (כמו בטטה, שעועית, שיבולת שועל, קמח מלא, טחינה, חמאת שקדים) ולצמצם ברכיבים המזיקים.

זכרו-

הכח לשנות את המושג "מנת ילדים", להפוך אותו לשם נרדף למנה כיפית, טעימה ובריאה, לפחות עבור המשפחה האישית שלכם, הוא בידיים שלכם!

גילאי הילדות הם גילאים קריטיים- בגילאים האלה הילדים רוכשים הרגלי אכילה, בונים את הטעם וההעדפות שלהם והכי חשוב- בונים את הגוף שלהם!

יש לנו חלון הזדמנויות להשפיע, לטוב או לרע, בואו נבחר בטוב :)

 

אוסף מתכונים לכל המשפחה!

שימו לב, החלוקה לארוחות היא לשם הנוחות בלבד, ניתן להחליף את הארוחות בינהן.

מתכוני בוקר וארוחת עשר

פנקייק מושלם גם ללא גלוטן:

אצלנו בבית כל שבת בבוקר מכינים פנקייק, זה הפינוק של שבת, ניתן גם להכין פנקייקים קטנים- מתוקים או מלוחים ולהוסיף לקופסת האוכל!

הנחיות להכנה-

היחס בין הקמחים לנוזל הוא בד"כ- 1:1, אם רוצים גרסה יותר דקה שיותר מזכירה קרפ- יש להגדיל את הנוזלים ביחס של- 1:1.25- כך שאם נרצה גרסה דקה יותר- על כל כוס קמח נשים כוס ורבע נוזל.

ניתן להכין בגרסה עם או בלי גלוטן ובכל מקרה- זה מושלם!

מצרכים-

כוס קמח- לגרסה בלי גלוטן- ניתן להשתמש בקמח כוסמת (לאחר המון ניסיונות- היחיד שנותן תוצאות טובות הוא של "מנחת הארץ")/ בכוס כוסמת ירוקה לאחר השרייה.

אופציות נוספות לקמחים- שיבולת שועל עבה, קמח כוסמין מלא, קמח חיטה מלאה.

כוס/ כוס ורבע חלב סויה או כל חלב צמחי אחר.

בננה אחת.

כפית שמן קוקוס.

כפית אבקת אפייה.

המתקה- לפי הטעם- כף תיתן מתיקות עדינה, השתדלו לא לעבור את ה-3 כפות לכמות הזו, ניתן להשתמש בסוכר/ סילאן/ מייפל/ סוכר קוקוס ואפילו תמרים!

אופציות וגיוון:

ניתן להחליף רבע מכמות הקמח בקמח טף, זה משפיע על הצבע והמרקם אבל מעשיר מאוד את הערך התזונתי.

ניתן להוסיף אבקת קקאו גולמי לבלילה.

ואפשר בכלל ללכת על גרסה מלוחה! להוריד את הבננה והסוכר ולהוסיף תבלינים כמו שום וזעתר.

הכנה- יש 2 אופציות- בלנדר! אני אוהבת לשים הכל בבלנדר אבל כמובן שאפשר פשוט למעוך את הבננה ולערבב ידנית.

יוצקים על מחבת נון סטיק- אם חוששים שיידבק אפשר לשים מעט שמן קוקוס, הופכים רק כאשר מופיעות בועות, ממתנים בערך 2-3 דקות מורידים מהאש.

מהכמות הזו יוצאים בערך 6 פנקייקים קטנים וחמודים

דייסת קינואה:

לא תאמינו כמה טעימה קינואה יכולה להיות! לילדים בררנים, שלא אוהבים מרקם גרגרי, ניתן לטחון לאחר שמוכן בשביל לקבל מרקם חלק.

מצרכים ל- 3 מנות-

חצי כוס קינואה

כוס וחצי מים

כוס וחצי חלב סויה

כפית קינמון

כף שמן קוקוס.

3-4 תמרים קצוצים, חצי כוס צימוקים וחמוציות

הכנה-

לבשל בישול ארוך בסיר פתוח את כל הרכיבים, להקפיד לערבב היטב מדי פעם עד שמתקבל מרקם של דייסה.

מאפינס דייסת קינואה:

ניתן לקחת את דייסת הקינואה ולהפוך אותה למאפינס!

לערבב את דייסת הקינואה המוכנה עם- כוס שיבולת שועל, חצי כוס רסק תפוחים/ בננה מעוכה, קוביות תפוח קצוץ, 2 כפות חמאת שקדים או טחינה, לערבב היטב, להעביר לתבנית שקעים ולאפות כ-20-30 דקות על 180 מעלות.

**לרגישים לשיבולת, ניתן לוותר על השיבולת במתכון, כך אני מכינה גם לעצמי (וכך זו שבתמונה), אך תצא גרסה רכה יותר ופחות יציבה שפחות נוח לקחת בדרכים.

דייסת שיבולת שועל:

אורחת יומית אצלנו בתפריט!

4 כפות שיבולת שועל מלאה

כוס נוזל- חצי כוס מים חצי כוס חלב צמחי

לבשל כמה דקות בסיר פתוח, אפשר להוסיף מעט קינמון, רצוי לא להמתיק אך ניתן להוסיף מעט צימוקים או תמר קצוץ.

קרקר מלוח בלי גלוטן:

פשוט ומושלם!

כוס קמח אורז מלא, ניתן לטחון אורז יבש בבלנדר או במטחנת קפה, ניתן להשתמש גם באורז אודם או אורז שלושה צבעים או כוס קמח חומוס או חצי כוס קמח חומוס חצי כוס קמח עדשים כתומות (פשוט לטחון עדשים כתומות לאבקה)
רבע כוס גרעיני חמנייה
רבע כוס שומשום מלא
רבע כוס זרעי פשתן או צ'יה או שילוב של שניהם (כדאי לטחון חצי מהכמות )מושרים ב3/4 כוס מים ל15 דקות
2 כפות שמן זית
כפית מלח

כפית זעתר

לערבב הכל כולל מי ההשריה של הפשתן

לרדד דק בין שתי ניירות אפייה, להסיר את הנייר העליון ולהכניס לתנור שחומם מראש 180 מעלות ל10 דקות, להוציא לחרוץ לצורות ולהחזיר ל-20-30 דקות נוספות.

קרקר מתוק/ דגני בוקר בריאים ללא גלוטן:

מהמתכון הזה ניתן להכין 2 מאכלים שונים- קרקר מתקתק, דגני בוקר בריאים (מזכירים מאוד את הברנפלקס).

מצרכים:

כוס אורז מלא

רבע כוס זרעי פשתן

3/4 כוס מים

2 כפות סוכר חום/ סוכר קוקוס/ סילאן

כף קינמון

לא חובה- חצי כוס תוספות- שומשום מלא/ פתיתי קוקוס.

הכנה:

להשרות את רבע כוס הפשתן ב-3/4 כוס מים פושרים ל-5 דקות.

לטחון בבלנדר את האורז לאבקה דקה (ניתן גם לקנות קמח אורז מלא מוכן)

לערבב את האורז עם הסוכר, הקינמון והתוספות שבחרנו (לא חובה), ליצור גומה ולשפוך את הפשתן ביחד עם מי ההשרייה, לערבב היטב לעיסה אחידה,

אם בוחרים להכין עוגיות קטנות- ליצור בעזרת ידיים רטובות כדורים מהתערובת ולאפות בתנור שחומם מראש ל-180 מעלות כ-25 דקות.

להכנת קרקרים/ קורנפלקס- ליצור כדור ולהניח במרכז נייר אפייה, להניח נייר אפייה נוסף מעל הכדור ולרדד מעל נייר האפייה בעזרת מערוך- חשוב מאוד- אם רוצים שייצר פריך יש לרדד דק ככל הניתן! לקלף את נייר האפייה, בעזרת סכין או גלגלת לעשות חריצים לאורך ולרוחב לגודל הקרקרים שנרצה (כך יהיה יותר קל לשבור בסיום האפייה), לאפות על 180 מעלות 20 דקות או עד שנהיה פריך, להוציא לשבור ובמידת הצורך להחזר ל- 5 דקות נוספות בתנור.

שימו לב שלעיתים אחרי האפייה הקרקר צובר לחות ומאבד מהפריכות, ניתן להכניס לתנור לפני ההגשה בשביל להחזיר לו את הפריכות.

בשביל גרסת דגני בוקר- במקום לשבור לקרקרים- יש לפורר בעזרת הידיים לחתיכות קטנות (בגודל של קורנפלקס).

ריבה מהירה ובריאה:

אנחנו כבר מכורים!

מצרכים-

3 כוסות פרי

2 כפות צ'יה

אופציונלי- המתקה- 2 כפות סוכר/ מייפל/ סילאן.

הכנה-

לבשל 3 כוסות פרי קצוץ בסיר, (אין צורך להוסיף שמן או מים) -ניתן לשים אוכמניות כחולות קפואות (אותם אין צורך לקצוץ לפני), פטל קפוא, תותים קצוצים, תאנים, תפוחים ועוד.

לערבב ולמעוך מעט בעזרת מועך תפוחי אדמה, במידת הצורך ניתן להוסיף מעט המתקה, לבשל כמה דקות עד שרותח (5-10 דקות) ולהעביר לצנצנת זכוכית, להמתין עד קירור ולהוסיף 2 כפות צ'יה, לערבב היטב ולשמור בקירור.

נהדר כממרח או תוספות ליוגורט קוקוס- סויה (מתכון באוסף המתכונים)

יוגורט סויה- קוקוס פרוביוטי-

שימו לב- מדובר באחד הדברים הטעימים, זה נראה כמו הרבה עבודה אבל זה ממש לא וזה מושלם!

ניתן להשתמש בחלב סויה בהכנה בייתית או לקצר תהליכים ולהשתמש בחלב סויה קנוי, שימו לב- זה לא יעבוד עם חלבים צמחיים אחרים כמו- שקדים, שיבולת וכו'.

במידה ומשתמשים בחלב סויה קנוי- מומלץ לבחור בסוג בריא- כזה מכיל סויה ומים בלבד.

נוזל הקוקוס- לפחות 18% שומן- גם פה יש לבחור בסוג שמכיל קוקוס ומים בלבד.

רכיבים-

3 כוסות חלב סויה.

1 כוס נוזל קוקוס (aroy- d בקרטון ירוק או ג'מוקה בפחית)

פרוביוטיקה- ניתן להשתמש בכמוסות- לכמות כזו יש צורך ב-5 כמוסות (לאחר ניסיונות רבים אני ממליצה על הכמוסות של גרמזה- לא מכילים חלב, מכילים חיידקים חיים ונותנים תוצאות טובות) או במעדן סויה אחד ללא תוספות של תנובה.

הכנה-

לשפוך לסיר- 3 כוסות חלב סויה וכוס אחת של נוזל הקוקוס, לחמם על להבה בינונית אבל לא לתת לזה לרתוח, אל תגיעו לשלב הבועות, משמע 5-7 דקות לרוב זה מספיק, שפכו את הנוזל לצנצנת מעוקרת היטב (על מנת לעקר פשוט שכו מים רותחים לצנצנת ולמכסה והשאירו ל-5 דקות), הניחו לזה לכמה דקות על מנת לוודא שזה לא חם מדי (חום יהרוג את החיידקים הפרוביוטים ולא נקבל יוגורט) ואז נוסיף את הפרוביוטיקה שבחרנו- אם בחרנו בכמוסות- יש לפתוח ולשפוך את תוכן הכמוסות פנימה, אם בחרנו במעדן – יש לשפוך את כולו פנימה ולערבב בעזרת כף עץ שגם עליה שפכנו מים רותחים (השמועה אומרת שכף מתכת תפגע בחיידקים אז עבדו עם כף עץ), זכרו שאנחנו לא רוצים לזהם את התערובות אז לא לגעת בה בידיים, לא להכניס אצבעות וכו..לכסות עם נייר סופג וגומיה ולהניח בחוץ (על המקרר או על מדף) או בתנור על 40 מעלות למשך 12 שעות (הכי נוח לעשות את זה בלילה).

בבוקר יש להטות את הצנצנת לצד, אם הצלחנו נראה שזה כבר לא נוזלי, נסגור את הצנצנת ונעביר לקירור, לעיתים יש לתת לזה עוד כמה שעות בחוץ.

את 2 הכפות האחרונות נשמור להכנה הבאה- הם יהיו המצע הפרוביוטי שלנו לפעם הבאה ואין צורך להוסיף כמוסות או מעדן שוב (רק אחרי 4 שימושים בערך נצטרך לעשות את התהליך מחדש עם הפרוביוטיקה או המעדן הקנוי).

מחזיק כשבוע במקרר, אבל יתחסל הרבה לפני .

אחרי שמוכן יש נו מעדן נייטרלי מושלם ומפה יש לנו המון אופציות לגוון- אנחנו מוסיפים לו פירות ואת ריבת הצ'יה שלנו (כמו בסרטון), אפשר להוסיף קקאו וסילאן ולהפוך למעדן שוקולד מושלם, לאכול כארוחת בוקר, או לקחת בכלי סגור לארוחת ה-10 במסגרות.

מעדן שיבולת קר

נהדר לקחת למסגרות או לאכול כארוחת בוקר, רצוי מאוד להכין ל-3 ימים קדימה וכך משתלב נהדר בשגרת הבוקר הלחוצה- פשוט מוציאים מהמקרר!

4 כפות שיבולת שועל עבה, כף צ'יה, 3/4 כוס חלב צמחי, אופציונלי- להוסיף מנת פרי-בננה קצוצה/ קוביות תפוח/ פירות יער, לערבב היטב ולהעביר למקרר למשך הלילה.

מאפינס שיבולת שועל:

בין מאפינס לעוגיה, מושלם שצריך לקחת משהו לדרך, מושלם גם כפינוק קטן לקופסת האוכל, אהוב במיוחד על קטנטנים, דל בסוכר וטעים מאוד!

מצרכים-

כוס חלב סוה

4 תמרים

תפוח עץ

כפית קינמון

כוס וחצי שיבולת שועל עבה

חצי כוס צימוקים וחמוציות

הכנה-

לטחון את כל המצרכים בבלנדר חות מהשיבולת, הצימוקים והחמוציות, לשפוך לקערה ולהוסיף את השיבולת והצימוקים והחמוציות, לערבב היטב, להעביר לתבנית שקעים (12 יחידות) לשטח היטב ולאפות על 180 מעלות כ-20 דקות.

קורנפלקס עוגיות-

מצרכים-

כוס שיבולת שועל מלאה/ עבה

שליש כוס אורז

כפית אבקת סודה לשתייה

כף קינמון

חצי כוס חלב סויה

2-4 כפות סילאן

רבע כס שמן קוקוס

הכנה-

לטחון בבלנדר את השיבולת לאורז עד קבלת אבקה, לשפוך לקערה ולהוסיף- קינמון, סודה לשתייה ולערבב היטב, ליצור גומה ולשפוך פנימה- חלב סויה, סילאן, שמן קוקוס, לערבב היטב וליצור כדורונים קטנטנים (זכרו שמדובר בקורנפלקס ולכן זה צריך להיות קצת יותר גדול מגודל פנינה) הדרך המהירה והנוחה לעשות זאת היא על ידי שקית זילוף אך ניתן גם בדרך הארוכה פשוט לגלגל המון המון כדורים :)

לאפות על 180 מעלות כ-12 דקות, לבדוק גם לפני ולוודא שלא נשרף.

לחם כוסמין בלי התפחה:

רכיבים-

3 כוסות קמח כוסמין מלא.

כף אבקת אפייה.

חצי כפית סודה לשתייה.

חצי כפית מלח.

3/4 כוס חלב סויה.

3/4 כוס מים.

2 כפות שמן זית.

2 כפות סילאן.

ומלא הפתעות לפי הטעם והדמיון- ללחם מתקתק בחרו הפתעות מתוקות- צימוקים, בננה מעוכה, פקנים, אגוזי מלך, קוביות תפוח, קינמון.

אופציות לגרסה הלא מתוקה- זיתים, עגבניות מיובשות, שום, בצל מטוגן, תבלין בצל, גרעיני דלעת, גרעיני חמנייה, רוזמרין טרי.

אופן הכנה-

לערבב את כל היבשים.

ליצור גומה ולשפוך לתוכה את כל הרטובים וההפתעות,

לערבב הכל ביחד לעיסה אחידה קצת דביקה, להעביר לתבנית כיכר לתנור שחומם מראש.

לאפות על 180 מעלות כ-30 דקות.

לחמניות מהירות הכנה:

לחמניות אישיות טעימות ומושלמות, אין מה לדאוג, כיוון שהאלכוהול מתאדה בחימום, ניתן לשדרג עם תוספות, אבל גם הגרסה הבסיסית היא נהדרת

מצרכים-

3 כוסות קמח מלא/ כוסמין מלא

כף אבקת אפייה

3 כפות סוכר חום

כפית מלח

כף שום או שום כתוש

330 מל בירה- בקבוק קטן.

הכנה-

לערבב את הקמח עם אבקת אפייה, שום, מלח, סוכר, ליצור גומה, לשפוך לשם את הבירה, לערבב הכל ביחד היטב, להעביר לתבנית שקעים, לאפות כ-20-30 דקות על 180 מעלות.

ממרח פסטו שעועית לבנה:

אני חושבת שזה הממרח הטעים בעולם כולו! והוא גם ממש חתיך :)

מצרכים-

3 כוסות שעועית לבנה לאחר בישול והשרייה

רבע כוס טחינה

לימון סחוט שלם

כפית מלח

שן שום

חופן בזיליקום (חצי כוס)

כף שמן זית

רבע עד חצי כוס מים

הכנה-

לטחון הכל בבלנדר, אם צריך להוסיף עוד מעט נוזלים או עוד קצת טחינה, לשמור בכלי זכוכית אטום במקרר עד 4 ימים.

כדורי תירס מעולים ללא גלוטן ועשירים בחלבון:

אחד המתכונים המושלמים! נהדר לשלב בקופסת האוכל, בארוחת הערב או סתם שבא נשנוש בריא וטעים, מעולים גם לאירוח!

מצרכים-

2 כוסות גרגרי תירס- אפשר להשתמש בתירס טרי, תירס קפוא או שימורים (אם משתמשים בשימורים אז פחית אחת תספיק בדיוק למתכון)

חבילת טופו

חצי כוס קמח עדשים כתומות- פשוט לטחון חצי כוס עדשים בבלנדר לאבקה דקה (אם אין רגישות לגלוטן ניתן להחליף לקמח מלא\ שיבולת שועל)

כפית מלח

כפית תבלין בצל

כפית אבקת שום או שן שום

2 כפות שמן זית

בצל אחד מטוגן

הכנה-

במעבד מזון לשים- כוס תירס אחת, חצי כוס קמח עדשים, חבילת טופו, שום, מלח, תבלין בצל, לטחון במעבד המזון ולעיסה הזו להוסיף את הכוס השנייה של התירס ואת הבצל המטוגן, בידיים רטובות ליצור כדורים, לאפות על 180 מעלות כ-20 דקות.

***ניתן להחליף את התירס גם באפונה.

מתכונים לארוחת צהריים

מאפינס תרד מושלם:

רכיבים-

בצל.

חבילת תרד טרי.

חופן שמיר.

כפית אבקת שום.

כפית מלח.

כוס קמח חומוס.

כוס מים.

הכנה-

לקצוץ את הבצל ולהקפיץ עם כפית שמן זית עד להזהבה, לקצוץ את התרד הטרי והשמיר, להוסיף את הבצל ולערבב היטב, להוסיף כוס קמח חומוס, כוס מים, שום ומלח ולערבב היטב, להעביר לתבנית שקעים- יוצא 12 יחידות, לאפות על 180 מעלות, כ-30-40 דקות.

מאפינס פיצה מושלם בלי גלוטן:

מה צריך?

כוס קמח חומוס

כוס מים

2 שיני שום/ כפית שום כתוש/ כפית אבקת שום

כפית אורגנו

10 עגבניות שרי חתוכות לרבעים

חצי כוס גרגרי תירס מוכנים לאכילה (להוריד מקלחים מבושלים/ שימורים/ מבושלים מהקפאה)

חופן זיתים קצוצים

2 כפות רסק עגבניות (חבילה קטנה)

חצי כפית מלח

4 כפות שמן זית

אופציונלי- החלק הירוק משני גבעולי בצל ירוק.

אופציונלי- מעט שמרי בירה לפיזור למעלה *** במידה ויש צליאק יש לוודא ששמרי הבירה נקיים מגלוטן או לוותר.

איך מכינים?

טוחנים בבלנדר- כוס קמח חומוס עם כוס מים, רסק עגבניות, שום, מלח,

לאחר שנטחן מוסיפים את הבצל הירוק לכמה פולסים (זה לא חובה)

*** שימו לב שאפשר לעשות את השלב הזה גם בלי בלנדר ופשוט לערבב היטב ידנית, בבלנדר זה יותר נוח כי אין גושים ויוצא מרקם נוזלי ואחיד אבל יעבוד מצוין גם בערבוב פשוט בקערה.

שופכים לקערה את התערובות ומוסיפים- אורגנו, שמן זית, עגבניות שרי, זיתים, תירס, מערבבים היטב,

מעבירים לתבנית שקעים- 12 יחידות, ניתן לפזר מעט שמרי בירה מעל כל יחידה- לא חובה!

שמים בתנור שחומם מראש על 180 מעלות כ-30 דקות, שימו לב שזה יוצא רך, זה מתקשה ומתמצק לאחר קירור ומקבל מרקם מעולה וטעם מושלם!

לביבות אורז פטריות:

רכיבים-

בצל

סלסילת פטריות.

כוס אורז מבושל.

תבלינים לפי הטעם- כף רוטב סויה (יש ללא גלוטן), חצי כפית קארי, חצי כפית כמון.

3 כפות טחינה.

כוס גרגירי חומוס מבושלים.

חופן פטרוזיליה או כוסברה.

הכנה-

לקצוץ את הבצל ופטריות ולהקפיץ בשמן זית, להוסיף את האורז המבושל לערבב היטב עם התבלינים.

להעביר את התערובות הזו לבלנדר ולהוסיף את הטחינה, חומוס, פטרוזיליה ולטחון כ-2-3 פולסים עד למרקם גרגרי- לא להגיע למרקם משחתי.

אפשר ורצוי לטעום את התערובת (זה סה"כ אורז עם חומוס, פטריות ותבלינים!) ולתקן טעמים על פי הנדרש, התערובת אמורה להיות טעימה, ניתן להוסיף לה גם מעט שמן זית אבל לא חובה.

ליצור לביבות ולאפות בתנור שחומם מראש על 180 מעלות לכ- 30-40 דקות.

 

קציצות שעועית ברוטב עגבניות:

טעים- טעים- טעים!

מצרכים-

2 כוסות שעועית שחורה לאחר השרייה ובישול

חצי כוס שיבולת שועל עבה

חצי כוס קמח חומוס

2 שיני שום

בצל מטוגן

חופן כוסברה

כפית קארי

כפית מלח

2 כפות שמן זית

2 כפות טחינה

הכנה-

לערבב הכל בבלנדר, בעזרת ידיים רטובות ליצור כדורים ולאפות על 180 מעלות כ-25-30 דקות, בנתיים נכין את הרוטב-

רוטב עגבניות-

לקצוץ בצל ולטגן בכפית שמן זית עד הזהבה, להוסיף 4 עגבניות וגמבה קצוצות, לערבב היטב, לכסות לכמה דקות, להוסיף פחית עגבניות מרוסקות ותבלינים- כפית מלח, כפית שום, כפית כמון, לערבב היאב ולכסות ל-10 דקות.

עכשיו הקציצות מוכנות, נניח בעדינות על הרוטב ונכסה אותן במעט רוטב, נשאר ל-5 דקות ונכבה את האש.

את הרוטב עם הקציצות נשים על אורז מלא/ קינואה/ פסטה מלאה ויש לנו ארוחת צהריים נהדרת וכל כך טעימה!

לביבות ירק הכי טעימות שיש:

מה צריך?

כוס וחצי שיבולת שועל עבה- לחולי צליאק יש להשתמש בשיבולת ללא גלוטן, לנמנעים משיבולת שועל ניתן להחליף בחצי קמח עדשים כתומות, חצי קמח חומס.

עלים ירוקים גדולים לבחירתכם- מנגולד, קייל, תרד- כמות השווה ל-10 עלים גדולים/ 400 גרם- אפשר מיקס של הכל.

עשבי תיבול- החלק הירוק מ-2 בצלים ירוקים, חופן פטרוזיליה/שמיר/ כוסברה.

2 קישואים מגוררים.

חצי חבילת טופו.

תבלינים- כפית מלח, כפית שום.

2 כפות שמן זית.

הכנה:

לשים את כל הרכיבים ביחד במעבד מזון, לטחון למרקם שהוא לא חלק לגמרי, בעזרת ידיים רטובות ליצור כדורים בגודל כדור פינג פונג ולשטח מעט. לאפות בתנור על על 180 מעלות כחצי שעה.

כשמוכן לתת לזה להתקרר מעט ויש לנו לביבות מושלמות לסלט או סתם ככה :)

 לביבות ירוקות 

מצרכים-

כוס עלי תרד טריים

2 עלי קייל- ניתן להחליף במנגולד או פשוט עוד תרד

2 כוסות קינואה מבושלת

כוס שיבולת שועל עבה

2 כפות שמנת קוקוס או שמן קוקוס

כף שמן זית

תבלינים- מלח, ג'ינג'ר, שום/ קארי, כמון/ מה שאוהבים!

הכנה-

ממלאים קערית עם מים רותחים וחולטים בה את העלים העלים הירוקים שלנו ל-10 דקות

שמים במעבד מזון את כל הרכיבים וטוחנים לעיסה.

ניתן להוסיף לעיסה מעט שומשום אך לא חובה ומערבבים ערבוב ידני קל.

משמנים קלות נייר אפייה, יוצרים לביבות בעזרת ידיים רטובות, מניחים בתבנית בערך 20-25 לביבות קטנות.

אופים בתנור שחומם מראש ל-180 מעלות למשך חצי שעה.

 

 לביבות אפונה מושלמות

מצרכים-

כוס אפונה מבושלת

כוס שיבולת שועל

בטטה קטנה אחת מבושלת

כף רסק עגבניות

כף שמן זית

כף קמח חומוס/ טף/ עדשים

תבלינים- מלח, פפריקה, כורכום/קארי/כמון

הכנה-

טוחנים הכל במעבד מזון, יוצרים כדורים קטנים בעזרת ידיים רטובות ומשטחים מעט, ניתן להבריש עם מעט שמן מעל.

אופים בתנור שחומם מראש ל-180 מעלות למשך חצי שעה

 פשטידת פסטה מוקרמת ללא גלוטן:

מצרכים-

פסטה קטניות- למשל-פנה עדשים ירוקות (למי שלא מפריע לו גלוטן ניתן להשתמש בפסטה מלאה)- בערך 250 גרם לפני בישול.

רוטב עגבניות- ניתן להכין לבד רוטב בסיסי או להשתמש בקנוי, אני הכנתי מ-3 עגבניות, רבע בצל, שן שום, אורגנו ומלח.

תבלינים: מלח, אורגנו, אופציונלי- אבקת שמרי בירה- לחולי צליאק יש לוודא שהיא ללא גלוטן.

חומרים לגבינת קשיו:

רבע כוס קשיו.

שן שום.

2.5 כפות קורנפלור.

כוס מים.

מעט מלח.

הכנה-

מבשלים את הפסטה עד ריכוך,

בזמן שהפסטה שלנו מתבשלת נכין את הגבינה-

מכניסים את כל החומרים לגבינת הקשיו לבלנדר- קשיו, מים, קורנפלור, שום ומלח וטוחנים עד שהופך לסוג של מיץ.

מוזגים רבע כוס מהמיץ שנוצר ושומרים בצד.

את שאר הנוזל מעבירים לסיר, מבשלים ומערבבים עד הסמכה.

מכינים רוטב עגבניות בסיסי (או מפנק :) ) אני הכנתי רוטב עצלנים :)

מערבבים את הפסטה המבושלת עם גבינת הקשיו שבישלנו, רוטב העגבניות שלנו ורבע הכוס עם נוזל הקשיו שטחנו ושמרנו בצד, מוסיפים תבלינים- מלח, אורגנו כפית שמרי בירה ומערבבים היטב בעזרת הידיים.

מעבירים לתבנית 26 ומשטחים מעט- מומלץ לפזר עוד קצת תבלינים למעלה- אורגנו, חצי כפית מלח ועוד כפית שמרי בירה (לחולי צליאק ולמקפידים מאוד על הימנעות מגלוטן יש לוודא שאין גלוטן בשמרי הבירה)

אופים בתנור על 180 מעלות למשך 40 דקות, מקררים היטב לפני שחותכים.

"בולגרית" לא חלבית:

הכנה:

חותכים חבילת טופו לקוביות, מעבירים לצנצנת אטומה ועליה שופכים כוס תערובת של- רבע כוס שמן זית, רבע כוס חומץ תפוחים (או רגיל), חצי כוס מיץ לימון, כפית אבקת שמרי בירה(לא חובה אם אין), כפית מלח, כפית אורגנו, כפית אבקת שום, לערבב היטב את התערובת הזו, לשפוך על הטופו, לסגור את הצנצנת לשקשק היטב ולהעביר לכמה שעות ומעלה במקרר, מחזיק 4 ימים, מעולה לשדרוג סלטים.

 

מתכונים לארוחת הערב

טורטייה ללא גלוטן אפויה:

מצרכים-

כוס קמח חומוס

כוס מים

2 שיני שום

חצי כפית מלח

הכנה-

לטחון הכל בבלנדר, לשפוך שכבה דקה (מתאים בגודל ל-2 תבניות 26) ולאפות כ-15 דקות על 180 מעלות, ניתן להשתמש בזה כבסיס נהדר למרוח ממרח- פסטו/ רסק עגבניות, לפזר תוספות- תירס, עגבניות, פטריות זיתים ולאפות ל-10 דקות נוספות.

לביבות כרשה אפויות

לאדות 2 בצלים קצוצים עם 2 גבעולי כרשה קצוצים (הכל כולל העלה הירוק)

לערבב עם 5 כפות טחינה (או על פי הצורך עד שנהיה מעין עיסה)

להוסיף 4 כפות שיבולת שועל ניתן להחליף ב-4 כפות קמח טף.

ניתן גם להוסיף 2 כפות קמח חומוס ליציבות.

וממש מעט מלח.

ליצור לביבות, ניתן להבריש במעט שמן זית ולאפות בתנור ל-20-30 דקות על 180 מעלות.

ללביבות אחידות ניתן לטחון הכל במעבד מזון.

 

מקושקשת טופו:

כפית שמן זית.

100 גרם טופו שפוררנו בעזרת הידיים.

כפית שמרי בירה- זה רכיב די קריטי פה.

רבע כפית מלח.

קורט כורכום.

מעט מים.

***אפשר לשדרג עם תוספות של בצל ושום, עשבי תיבול, פטריות וכו...

איך מכינים?

מחממים מעט שמן זית במחבת, מוסיפים את הטופו המפורר, מערבבים מעט ומוסיפים את התבלינים, מערבבים ומוסיפים ממש מעט מים (בערך 2 כפות), מערבבים עד שהמים נעלמים והתבלינים נספגו בצורה אחידה.

 

מאפינס פיצה:

מצרכים-

כף חומץ (רצוי תפוחים)

3/4 כוס חלב סויה

כוס קמח כוסמין מלא

רבע כוס שמן זית

קופסה קטנה (של 100 גרם) רסק עגבניות (2 כפות)

כפית סודה לשתייה/ אבקת אפייה

כף אורגנו

כף אבקת שום

כפית מלח

2 כוסות תוספות לפי בחירה- אנחנו בחרנו תירס וזיתים אבל אפשר - אפונה, עגבניות שרי, בצל, פטריות וכו'

הכנה-

שמים כף חומץ ב-3/4 כוס חלב סויה ולהמתין 5 דקות, בינתיים לערבב כוס קמח כוסמין מלא עם כפית אבקת אפייה או סודה לשתייה, כף אורגנו, כף אבקת שום, כפית מלח ולהוסיף את חלב הסויה עם החומץ, רבע כוס שמן זית ואת רסק העגבניות, לערבב ולהוסיף את שתי הכוסות של התוספות שבחרנו, לערבב שוב ולהעביר לתבנית שקעים (12 יחידות) לאפות בתנור שחומם מראש, 30 דקות, 180 מעלות.

 

לחמניות ביס עם מילוי:

מתכון מנצח! נוסה על עשרות קטנטנים ותמיד נחטף :)

מצרכים-

2 כוסות קמח מלא\ כוסמין מלא.

כפית אבקת אפייה\ סודה לשתייה.

חבילת טופו.

רבע כוס קשיו טבעי לא קלוי.

רבע כוס שמן זית.

רבע כוס מים.

2 שיני שום.

כפית מלח.

כפית אורגנו.

הפתעות למילוי- זיתים\ קוביות בטטה\ תירס\ מה שאוהבים!

הכנה-

טוחנים בבלנדר עד למרקם חלק- חבילת טופו עם רבע כוס מים, רבע כוס שמן, רבע כוס קשיו, 2 שיני שום, מלח, אורגנו,

שופכים לקערה ומוסיפים 2 כוסות קמח כוסמין מלא, כפית אבקת אפייה, לערבב הכל וללוש לבצק, בעזרת ידיים רטובות להכין כדור קטן (בערך בגודל כדור שוקולד), לשטח, להניח במרכז את ההפתעה ולגלגל שוב לכדור, יוצא בין 20-30 כדורים קטנים וחמודים, למסיבה הלכתי על בטוח ושמתי זית במילוי כל כדור, כי מי לא אוהב זיתים, מי?

אופים על 180 מעלות כ-20 דקות.

 

 

טורטיה במחבת:

ניתן לאכול בגרסה מתוקה או מלוחה ויכולה לשמש גם כבסיס לפיצה טבעונית נהדרת.

מצרכים-

כוס ורבע של תערובת קמחים-

חצי כוס קמח חומוס.

חצי כוס קמח אורז מלא (אפשר לטחון אורז מלא בבלנדר או מטחנת קפה או לקנות קמח מוכן) ניתן להחליף בקמח כוסמת

רבע כוס טף

המתכון גמיש ומקבל טוב שינויים, יש להקפיד על יחס נכון בין הקמחים למים, אך ניתן להחליף את הקמחים, כך לדוגמה אם אין קמח אורז פשוט להחליף בעוד קמח חומוס.

2 כפות שמן זית.

כוס וחצי מים (לגרסה מאוד אוורירית השתמשו ב-2 כוסות מים).

הכנה-

לערבב את הקמחים האפייה (אם לא מכינים במקום פשוט להעביר הכל לצנצנת גדולה למתי שתרצו להכין).

להוסיף את המים בהדרגה ואת השמן.

לערבב היטב, רצוי עם מטרפה שלא יישארו גושים מהקמחים (למשקיעים אפשר לשים הכל בבלנדר).

*אם מתכננים להכין היום או מחר אפשר לערבב בצנצנת כבר עם הנוזלים, לשמור במקרר ובעת הצורך -רק לשקשק ולשפוך למחבת.

החלק החשוב ביותר שקובע עם המתכון יצליח או ייכשל הוא המחבת-

המתכון דורש מחבת נון סטיק איכותית!!!, במידה ולא- זה פשוט יידבק וזה יהיה מאוד מאוד מעצבן, אז אם אין לכם מחבת נון סטיק טובה ויחסית חדשה- זה לא יעבוד.

שפכו בעזרת מצקת מהבלילה הנוזלית על מחבת יבשה וחמה מאוד ללא שמן,

שימו לב לחכות שהמחבת תתחמם לפני שאתם שופכים את הבלילה,

כאשר מופיעות בועות הפכו לצד השני לעוד כמה דקות.

אם אתם רוצים גרסה מתוקה אפשר להוסיף לבלילה גם סוכר, קינמון, קקאו, אבקת חרובים או פשוט ככה.

 

מוצרלה קשיו:

ניתן להשתמש בה על הבסיס של הטורטייה או של לחם/ פיתה מקמח מלא או אפילו על ירקות אפויים (כמו חציל קישוא)

  • רבע עד חצי כוס קשיו טבעי לא קלוי וללא מלח
  • כוס מים פושרים
  • 2 וחצי כפות קמח טפיוקה/ קורנפלור
  • שן שום
  • קורט מלח
  • מעט מיץ לימון- לא חובה.

לטחון הכל בבלנדר, לחמם בסיר ולערבב כל הזמן עד שמתמצק, לשטח על בצק או לחם או פרוסות חצילים או ירקות ולאפות בתנור.

טיפ 1: ניתן להקפיא בתבניות מאפינס או קרח.

טיפ 2: ניתן להכין מראש את העיסה הנוזלית ולשמור במקרר

 

 רוטב שמנת ללא שמנת:

מצרכים-

תפוח אדמה קטן מקולף וחתוך.

בטטה גדולה מקולפת וחתוכה.

חצי בצל קטן.

רבע כוס קשיו.

כוס מים.

2 שיני שום.

תבלינים- כפית שטוחה מלח, כפית אורגנו.

אלו הרכיבים לרוטב הבסיסי ולמי שרוצה לשדרג אלו האופציות לתוספות לשלב ההרכבה- בצל, פטריות, טופו.

במקביל להכנת הרוטב אני ממליצה להכין גם בסיס כלשהו- פסטה מלאה, קינואה או אורז מלא (אפשר גם לבשל אפונה או שעועית ירוקה או כל מה שיבוא לכם לאכול עם רוטב מושלם) ולשמור במקרר וכך בעת הצורך שתחזרו מורעבים מהעבודה תוכלו להרכיב ארוחה מפנקת ב5 דקות.

הכנה-

לבשל את הבטטה, תפוח אדמה וחצי בצל בכוס מים אחת עד לריכוך.

לאחר שמתרכך להעביר את תוכן הסיר לבלנדר כולל מי הבישול ולהוסיף לזה- 2 שיני שום, רבע כוס קשיו, מלח, אורגנו.

לטחון את הכל עד למרקם חלק.

עכשיו הרוטב שלנו מוכן ומושלם!

הוא יכול לשמש למלא דברים- רוטב לקציצות ירק אפויות, או לירקות מבושלים כמו- ברוקולי, אפונה, שעועית ירוקה, משתלב מעולה גם עם אורז, קינואה, אטריות.

מתקבל מעין רוטב מרוכז מאוד, מה שאני עושה איתו זה מעבירה אותו לצנצנת גדולה שיספיק לי לכל השבוע ושומרת במקרר.

שלב ההרכבה- תהיו יצירתיים:

ברגע שבא לנו להרכיב את המנה פשוט מוציאים את הצנצנת המושלמת מהמקרר ואת הבסיס שהכנו ופה אפשר לגוון ולשחק עם האופציות, אני אשתף אתכם באופציה האהובה עליי-

לטגן בצל במעט שמן זית, כשמזהיב להוסיף קוביות טופו ופטריות, לערבב מעט, להוסיף את הבסיס שבחרנו (פסטה, ירקות או לביבות) לערבב קלות ועל זה ליצוק מעט מהרוטב המושלם (אם היה בקירור סביר שתצטרכו להוסיף מעט מים- שימו לב לא להוסיף יותר מדי כיוון שזה מדלל את הטעם אז ייתכן ותצטרכו להוסיף תבלינים בהתאם.

 

רגע לפני המתכונים המתוקים, נשנוש מלוח קטן, תחליף בריא לחטיף!

נאצ'וס ללא גלוטן:

מצרכים-

כוס קמח חומוס

כוס מים

2 שיני שום

חצי כפית מלח

הכנה-

לטחון הכל בבלנדר, לשפוך לתבנית שקעים- יוצא 24 יחידות אז זה 2 תבניות שקעים, יש לשפוך שכבה דקה ככל הניתן, ממש עובי נייר, עליה רצוי לפזר תבלין אהוב- כמו זעתר, לאפות בתנור כרבע שעה על 180 מעלות, רצוי להוציא ולתת לזה חימום נוסף על התבנית בשביל פריכות מרבית.

שימו לב שלעיתים אחרי האפייה זה צובר לחות ומאבד מהפריכות, ניתן להכניס לתנור לפני ההגשה בשביל להחזיר לו את הפריכות.

האוסף המתוק

כדורי סניקרס מושלמים!

תתכוננו להתמכרות!

מצרכים:

כוס וחצי שיבולת שועל עבה (אפשר גם דקה אבל העבה עדיפה מבחינה בריאותית כיוון שמכילה את הסיבים)

8 תמרים (מג'הול, להוציא כמובן גרעינים)

2 כפות סילאן (לגרסה מאוד מתוקה אפר להוסיף עוד 2 כפות, אני אוהבת מתיקות עדינה יחסית)

5 כפות ממרח אגוזים כלשהו- חמאת בוטנים, ממרח שקדים, חמאת אגוזי לוז, או כל ממרח אגוזי אחר שאתם אוהבים אפשר אפילו לשלב קצת טחינה, אפשר את כל הכמות מממרח אחד או מיקס של כמה סוגים.

*** אופציונלי- כף קקאו.

הכנה:

טוחנים את כל הרכיבים במעבד המזון, יוצרים כדורים ושומרים במקרר (לא במקפיא) טועמים, מחסלים ומכינים שוב :)

כדורי שק"ט- שיבולת- קינואה- טף:

אין לי מילים לתאר את השלמות הזאת!! תכינו!

מצרכים:

כוס שיבולת שועל- אני משתמשת בעבה, יש גם ללא גלוטן

חצי כוס קינואה *לאחר בישול*

חצי כוס קמח טף - בחרתי בקמח טף בגלל הערך התזונתי והוא גם ללא גלוטן, אבל ניתן להחליף בקמח מלא רגיל/ כוסמין או פשוט להוסיף עוד רבע כוס שיבולת ורבע כוס קינואה.

חצי כפית קינמון.

חצי כפית אבקת סודה לשתייה.

4 כפות חמאת בוטנים * אם רגישים או לא אוהבים ניתן להחליף בחמאת שקדים.

4-6 כפות סילאן- בעיני 4 כפות מספיקות לחלוטין אבל זה שאלה של כמה מתוק אתם אוהבים את המתוק שלכם.

כוס הפתעות- חצי כוס צימוקים, חצי כוס שוקולד צ'יפס.

הכנה:

גדול- פשוט מערבבים הכל :) שופכים לקערה את השיבולת, הקינואה, הטף, הקינמון ואבקת הסודה, מערבבים, מוסיפים את הסילאן, חמאת הבוטנים ואת כוס ההפתעות ומערבבים היטב עד לעיסה דביקה, אם לא הצלחתם להגיע לעיסה דביקה אז הוסיפו עוד כף חמאת בוטנים ועוד כף סילאן או חצי כוס רסק תפוחי עץ.

בעזרת ידיים רטובות, צרו כדורים קטנים, יוצאים כ-16 כדורים חמודים.

אופים על 180 מעלות כ-30 דקות, שימו לב שזה מתקשה ומתייצב אחרי קירור, אז אל תדאגו אם מרגיש טיפה רך בהתחלה

עוגת שוקו-בננה- קוקוס

מפוצץ טעמים מושלמים!

מה צריך?

כוס שיבולת שועל עבה

כוס קוקוס טחון (הסוג הרגיל שמצפים איתו כדורי שוקולד :))

בננה

אריזה קטנה של רסק תפוחים ללא סוכר/ חצי כוס או תפוח טרי

3 כפות חמאת בוטנים

8 תמרים (להוציא גרעינים כמובן)

2 כפות סילאן

תוספות- לא חובה אבל כיף- חופן שוקולד צ'יפס

איך מכינים?

שמים את כל הרכיבים במעבד מזון חוץ מהשוקולד צ'יפס, מעבדים למרקם חלק יחסית, מוסיפים את השוקולד צ'יפס, מערבבים עם כף ומעבירים לתבנית מאפינס (תבנית שקעים) 12 יחידות.

אופים על 170 מעלות כ-30 דקות.

**שימו לב- הקוקוס נותן למאפה מרקם רך ולכן צריך להקפיד על זמן אפייה, ברוב התנורים 30 דקות יספיקו, אך מומלץ לבדוק שהתקשה, ייתכן שייקח מעט יותר זמן אפייה, אז השגיחו שלא יישרף.

זה יוצא רך, מפוצץ טעמים ומושלם!!

עוגת כדור שוקולד:

עוגה קטנטנה ומושלמת! מכילה רכיבים מאוד מזינים, אבל לחלוטין מרגישה כמו עוגת שוקולד "רגילה",  פינוק קטן וכיפי כתוספת מפנקת לקופסת האוכל או לאחה"צ.

מצרכים-

2 כוסות שעועית שחורה לאחר השרייה ובישול

כוס שיבולת שועל עבה

חצי כוס סילאן

חצי כוס רסק תפו"ע

רבע כוס שמן זית / קוקוס

3 כפות קקאו

כפית אבקת אפייה

חצי כוס שוקולד צ'יפס.

הכנה-

לטחון הכל בבלנדר חוץ מהשוקולד צ'יפס- להוסיף שוקולד, בידיים רטובות ליצור עיגולים, לאפות 20 דקות על 180

עוגת גלידה מדהימה, מרשימה וצבעונית, ללא גלוטן:

מה צריך?

שימו לב- העוגה הזאת ממש קלה להכנה! הדבר היחיד שמסובך פה- זה ההסבר :) אבל באמת שהיא סופר סופר קלה!

לתערובת הבסיס הלבנה-

כוס קשיו טבעי- לא קלוי

כוס- 250 מ"ל נוזל קוקוס (18% שומן לפחות) אפשר מקופסת קרטון או פחית

חצי כוס מייפל

לשלושת שכבות הצבע-

פה אפשר לשחק ולשנות לפי טעמכם ומה שיש לכם בבית :) אלה השכבות שאני עשיתי-

סגול- כוס אוכמניות כחולות.

כתום- כוס מנגו.

חום- 2 בננות + כף קקאו.

** חוץ מהבננות אני השתמשתי בפירות קפואים (מנגו ואוכמניות) מה שמזרז מאוד את ההכנה כי השכבות כבר די קפואות ולא מתערבבות אחת עם השנייה אבל אפשר גם פירות טריים, הפירות הקפואים שאני מזמינה נמצאים גם הם ברשימת ההטבות שלי פה

איך מכינים?

ראשית-

הכינו תבנית אינגלייש קייק (תבנית כיכר)- מומלץ לשים בתוכה ניילון נצמד או נייר אפייה כדי שיהיה אפשר לשלוף בקלות לאחר ההקפאה.

מומלץ להשרות את הקשיו לפני אבל לא חובה, להעביר לבלנדר את כל רכיבי הבסיס-

קשיו, נוזל קוקוס, מייפל ולטחון לנוזל חלק ואחיד, להעביר את הנוזל לקערה נפרדת ולהתחיל להכין את השכבות-

שכבה ראשונה-

לקחת 3/4 כוס מהתערובת הלבנה ולהחזיר לבלנדר עם כוס אחת של אוכמניות סגולות- לטחון למרקם חלק, להעביר לתבנית שהכנו ולנסות ליצור שכבה אחידה וישרה ככל הניתן, לשים במקפיא בזמן שמכינים את השכבה השנייה-

להעביר 3/4 כוס מהתערובת הלבנה עם כוס מנגו, לטחון למרקם חלק וליצוק על השכבה הסגולה, נחזיר למקפיא ונעבור לשכבת הציפוי העליונה, אני רציתי שכבה דומה לשוקולד אז בחרתי בשכבת שוקו בננה-

להעביר את יתרת הנוזל הלבן לבלנדר(נשאר ממש מעט- זה בסדר, אם זה פחות מחצי כוס אפשר להוסיף מעט נוזל קוקוס) יחד עם 2 בננות וכף קקאו, אם רוצים שיהיה ממש מתוק אפשר להוסיף פה גם תמר או כף סילאן.

לצקת את השכבה החומה ולהעביר למקפיא להתייצבות לפחות ל-4 שעות, להוציא קצת לפני ההגשה ולחתוך לריבועים, אני אוהבת לעשות ממש ריבועים קטנים כמו ממתקי גלידה קטנים, אבל אפשר גם ממש פרוסות מפנקות, את מה שנשאר- מאחסנים במקפיא.

אין לי- לא בא לי- מה אפשר להחליף?

אפשר לשחק ולשנות את השכבות איך שרוצים, הנה כמה רעיונות לגיוונים-

שכבת תותים, שכבת אננס, אפרסק, ספירולינה וכמובן להשאיר שכבה אחת לבנה! תעופו עם הדמיון :)

חטיף אנרגיה:

מצרכים-

כוס קמח מלא

כוס שיבולת שועל מלאה

כפית אבקת סודה לשתייה

חצי כפית קינמון לא חובה

רבע כוס שמן זית

ארבע כפות סילאן

חצי כוס רסק תפוחים טבעי/ תפוח מרוסק

שתי כוסות תערובת של – שומשום מלא, גרעיני חמנייה, גרעיני דלעת, צימוקים, שוקולד צ'יפס (פרווה, מריר איכותי).

הכנה-

לערבב יבשים להוסיף רטובים ולערבב היטב, לגלגל לכדורים לאפות על 180 20 דקות, ניתן גם להקפיא למשך חודש.

 

 מאפינס בננה:

העוגה הזו היא הכוכבת שלי, עוגת הבית שלנו, קלה, מהירה ומנצחת.

מצרכים-

כוס וחצי קמח מלא.

רבע כוס סוכר

כפית אבקת אפייה

3/4 כוס חלב צמחי

1/4 כוס שמן זית

2 בננות בשלות מעוכות.

הרבה צימוקים או הפתעות אחרות.

הכנה-

לערבב, להעביר לתבנית שקעים, 180 מעלות לחצי שעה.

 מאפינס בננה ללא גלוטן:

יבשים-

כוס קמח שקדים- ניתן לטחון בקלות שקדים בבלנדר עד לאבקה.

כוס קמח קינואה- אותו כנ"ל- ניתן לטחון קינואה יבשה בבלנדר או במטחנת תבלינים.

כוס קמח כוסמת- אני ממליצה על קמח כוסמת של מנחת הארץ, הוא מספק תוצאות הכי טובות.

כף אבקת אפייה.

כפית סודה לשתייה.

רטובים:

4 בננות

כוס חלב סויה- ניתן להחליף בכל חלב צמחי אחר.

כף חומץ.

4 כפות שמן זית.

הכנה-

מערבבים היטב את כל החומרים היבשים ומייצרים חור במרכז.

טוחנים בבלנדר את כל הרכיבים הרטובים ושופכים לתוך החור שיצרנו, מערבבים את הרטובים עם היבשים.

מחממים את התנור מראש ל-180 מעלות, ניתן לאפות בתבנית שקעים או בתבנית אינגליש קייק, שימו לב שהאפייה בתבנית שקעים היא יותר קצרה, כ-20-30 דקות והאפייה בתבנית אינגליש היא 30-40 דקות.

 

 עוגיות שיבולות שועל:

הכי טעימות בעולם!

מצרכים-

כוס שיבולת שועל עבה.

4 כפות קמח מלא

שליש כפית סודה

2 כפות סוכר

2 כפות סילאן

רבע כוס שמן זית

בננה מעוכה

שוקולד ציפס

הכנה-

לערבב הכל, ליצור כדורים, לשטח מעט ולאפות על 180 מעלות כ-12 דקות.

 

 עוגות שוקולד מבטטה

מצרכים-

בטטה גדולה מבושלת

4 כפות שקדיה

2 כפות חמאת בוטנים (אפשר לוותר ולשים עוד 2 כפות שקדיה במקום)

4 כפות קקאו אמיתי איכותי

4 כפות סוכר קוקוס/ סוכר רגיל/ סילאן/ מייפל

תוספות מומלצות שהן לא חובה, אבל הופכות את כל העסק להרבה יותר מפנק-

4 תמרים ללא גרעין

חצי כוס שוקולד צ'יפס מומלץ עם מוצקי קקאו

הכנה-

טוחנים את כל הרכיבים חוץ מהשוקולד צ'יפס בבלנדר עד למרקם קרמי מושלם!

שימו לב- ניתן לעצור בשלב זה- יוצא קרם מטריף וטעים שניתן לשים בכוסות קטנות ולהגיש כמוס שוקולד מעלף, אם רוצים עוגה אז ממשיכים לשלב האפייה.

מוסיפים לקרם שהתקבל את השוקולד צ'יפס, אופים בתבנית אינגליש קייק בתנור שחומם מראש ל-170 מעלות כ-40 דקות עד שזה מתמצק (יכול לקחת קצת פחות או יותר, תלוי בתנור) זהירות שלא יישרף!

חשוב ביותר- לא לגעת ולא להוציא מהתבנית עד שלא מתקרר, רק לאחר קירור ניתן להוציא ולחתוך, המרקם משתפר משמעותית אחרי יום במקרר.

 

 עוגיות קוקוס ללא גלוטן:

מצרכים-

כוס קמח קוקוס.

חצי כוס קמח טף.

כוס חלב סויה (או כל חלב צמחי אחר- שקדים/ שיבולת).

4 כפות שמן.

4 כפות סילאן.

2 בננות מעוכות.

כוס מיקס הפתעות- אני שמתי פתיתי קוקוס, שוקולד צ'יפס וצימוקים- תפנקו בהפתעות!

הכנה-

לערבב היטב את כל החומרים לעיסה שהיא ממש כמו בצק נוח לעבודה, בידיים מעט רטובות ליצור כדורים ולשטח מעט, לאפות בתנור שחומם מראש- 180 מעלות, כ-30 דקות.

שימו לב- העוגיות האלה יוצאות רכות מבפנים- אלה לא עוגיות פריכות.

 

 עוגת תפוחים:

מצרכים-

כוס וחצי קמח מלא

רבע כוס סוכר

כפית אבקת אפייה

רבע כוס שמן זית

3/4 כוס חלב סויה

חצי כוס רסק תפוחים

2 תפוחים מקולפים וחתוכים לקוביות

כוס הפתעות- חמוציות, צימוקים ומה שאוהבים.

מעט קינמון- לא חובה

הכנה-

מערבבים הכל יחד, מעבירים לתבנית שקעים, 180 מעלות לחצי שעה.

 

מאפינס ארוחה בבלנדר- מושלם לארוחת בוקר בדרכים או כתוספת לקופסת האוכל.

מצרכים-

3 גזרים עם או בלי קליפה

תפוח עץ אחד

בננה אחת

2-4 כפות שמן זית.

4 כפות טחינה גולמית מלאה.

7 כפות סילאן.

כוס שיבולת שועל עבה.

כוס קמח כוסמין מלא (או כל קמח מלא אחר)

*אופציונלי- כף אבקת אפייה.

3/4 כוס חלב סויה (או כל חלב צמחי אחר)

חצי כוס רסק תפוחי עץ.

הפתעות- לפי הטעם-צימוקים, גרעיני חמנייה, שומשום, קינמון.

הכנה-

שמים את כל המרכיבים בבלנדר חוץ מהתוספות (ההפתעות) טוחנים, מוסיפים את התוספות, מערבבים, מעבירים לתבנית שקעים ואופים על 180 מעלות כחצי שעה.

 

חטיף שיבולת שועל ושעועית שחורה:

מצרכים-

2.5 כוסות שעועית שחורה לאחר השרייה ובישול

1 בננה

חצי כוס שיבולת שועל

4 כפות שקדיה

רבע כוס שמן זית או קוקוס

4-6 כפות סילאן (חצי כוס)

2-4 כפות קקאו

חצי כוס שוקולד צ'יפס

הכנה-

לטחון הכל (חוץ מהשוקולד צ'יפס) בבלנדר למרקם חלק להוסיף שוקולד ציפס או אגוזים או גם וגם

לשטח על נייר אפייה בתבנית פיירקס 20 על 20 לאפות 30 דקות על 180 מעלות, להוציא, לקלף ולחתוך לריבועים- לשמור בקירור.

 טראפלס שוקולד

שימו לב שמנה זו לא מתאימה כארוחת ביניים אלא ממש קינוח כשמתחשק מדי פעם משהו "מושחת" יחסית.

מצרכים-

חבילה אחת של שוקולד מריר איכותי.

חבילה קטנה (250 מ"ל) של נוזל קוקוס (כ-18% שומן)

2 כפות קקאו- רצוי קקאו raw איכותי שלא עבר קלייה.

4 כפות גדושות ממרח על בסיס אגוזים- אפשר טחינה גולמית, חמאת בוטנים, חמאת שקדים, אפשר לבחור רק אחד או לשלב.

4 כפות סילאן

לפחות כוס הפתעות- אני הכנתי עם אחת פצפוצי קינואה- "קינופלקס" ואחת עם שקדים ופקנים קצוצים, אבל אפשר גם עם פצפוצי אורז וכל תוספת אחרת שנראית לכם כיפית.

הכנה-

ממיסים בסיר קטן את השוקולד המריר עם השמנת (הנוזל קוקוס), לאחר שנמס מוסיפים את הקקאו, הממרח השומני והסילאן, מערבבים היטב, מעבירים לקערה ומוסיפים את ההפתעות, מערבבים היטב ומעבירים לתבנית של 20 על 20 או תבנית אינגלייש קייק.

מומלץ להניח על גבי נייר אפייה, בצורה זו יהיה קל יותר לשלוף החוצה, יש להעביר למקפיא למשך הלילה.

 

פאדג' שוקולדי עשיר בחלבון:

עוגה רכה ומפנקת ביותר, עם שפע של רכיבים מזינים.

מצרכים-

2.5 כוסות שעועית שחורה לאחר השרייה ובישול

1 בטטה מבושלת

4 כפות שקדיה

רבע כוס שמן זית או קוקוס

4-6 כפות סילאן (חצי כוס)

2-4 כפות קקאו

חצי כוס שוקולד צ'יפס

הכנה-

לטחון הכל (חוץ מהשוקולד צ'יפס) בבלנדר למרקם חלק להוסיף שוקולד ציפס או אגוזים או גם וגם

להעביר לתבנית כיכר לאפות 40 דקות על 180 מעלות, להוציא ולתת להתקרר היטב- העוגה יוצאת רכה מאוד ומתמצקת רק לאחר קירור, אפשר להעביר למקפיא לחצי שעה, להוציא, לחתוך לקוביות ולהעביר לקופסה, לשמור בקירור, ניתן לשמור בהקפאה ולהוציא 20 דקות לפני האכילה למקרר.

המדריךהבריא- ארטיקים וגלידות

אחה"צ, הילדים תמיד מחפשים לנשנש משהו ולא תמיד יש לנו משהו מוכן, לכן גלידה בהכנה בייתית היא פתרון מושלם- אפשר להכין מראש כמות גדולה וכיוון שזה נשמר בהקפאה זה מחזיק לזמן ארוך יחסית ואם לא הכנו מראש- תמיד אפשר להכין במקום בעזרת פירות קפואים.

אצלנו בבית- גלידה היא הכוכבת, הילדים שלי (שמאוד אוהבים אוכל בריא) מבקשים גלידה בערך כל יום ואני לא מאשימה אותם, זה באמת כזה טעים וכיפי והאמת שגם לי ממש בא :)

לשמחתי זה כל כך קל להכין לבד! אפשר להכין במיליון טעמים וממש במהירות, גלידה בריאה וטעימה, כשאנחנו מכינים לבד, אנחנו כמובן שולטים על הרכיבים ויכולים להכין ארטיק או גלידה בגרסה הרבה הרבה יותר בריאה מכל מוצר קנוי.

קודם כל צריך להחליט איזה מרקם אנחנו רוצים- מרקם רך וקרמי של גלידה או קשה וקפוא כמו ארטיק או שלוק.

אנחנו מכינים גם וגם!

נתחיל עם הקל-

ארטיקים:

להכין ארטיק/ שלוק זה הכי קל, ראשית- אם אתם מכינים לעצמכם או לילדים שייקים- את השאריות ניתן בקלות להקפיא לארטיקים!

אם לא הכנתם שייקים, פשוט לוקחים את כל הפירות הבשלים שרוצים, ניתן להשתמש גם באלה שכבר רכים מדי לאכילה, פירות כמו- אפרסק, אבטיח, תאנים, מלון.

טוחנים בבלנדר אחד או שילוב של כמה, עם או בלי מעט מים ומעבירים למתקן ארטיקים או לכלי רב פעמי של שלוקים (באיקאה אגב, יש את שניהם).

אני אוהבת להוסיף גם ספירולינה טרייה לארטיקים ולגלידות, לשייקים ולגלידות שלנו, אני משתמשת בזו (רכישה דרך לינק זה מקנה לכם הטבה, המחיר משתנה ויורד בעת התשלום) זה צובע את הארטיק בצבע ירוק מהמם ומעשיר את הערך התזונתי

בקיץ- תמיד כיף שיש כאלה במקפיא!

גלידה בבקשה:

או! פה כבר נהיה קצת יותר מורכב, בגלידה אנחנו רוצים להגיע למרקם קרמי כמעט של שמנת אבל ... לא רוצים להשתמש בשמנות, הרי בכל זאת המטרה היא להכין מוצר בריא.

אז מה עושים? משתמשים בפירות שנותנים לנו מרקם כזה!

הפירות המושלמים ביותר לגלידה הם בננות ומנגו ולכן אם אתם חובבי גלידות- תמיד תמיד תחזיק במקפיא קופסה של בננות מקולפות.

גלידה בסיסית-

לטחון במעבד מזון או בבלנדר בננות קפואות, כן כן, אפילו רק בננות קפואות ייתנו ממש טעם ומרקם של גלידה! אם הבלנדר שלכם לא מאוד מאוד חזק תצטרכו להוסיף מעט נוזל חוץ מהבננות- אפשר חלב סויה, חלב שקדים, נוזל קוקוס, השתדלו לשים מעט כדי לא להגיע למרקם נוזלי.

כמובן שרצוי לשדרג ולא לשים רק בננות קפואות-

תוסיפו קקאו וסילאן/ תמרים תצא לכם גלידת שוקולד מעולה!

תוסיפו אוכמניות כחולות תצא לכם גלידה סגולה ומהממת!

תוסיפו ספירולינה טרייה ותצא לכם גלידה ירוקה ומטריפה!

**הגלידה מורכבת מפירות כך שיש בה את הסוכר שמגיע מהפירות והיא מספיק מתוקה, אם בכל זאת בחרתם בגרסה יותר מתוקה- פשוט הוסיפו תמרים או סילאן.

לא רק בננה- גם מנגו ייתן תוצאות דומות, כיוון שגם לו מרקם קרמי.

 גלידה משודרגת-

הגלידות הבסיסיות הן ללא רכיב שומני והן עדיין מעולות, אבל אפשר לשלב גם רכיב שומני ולהגיע למרקם ממש שמנתי וקרמי.

אנחנו זקוקים לתוספות הזו בעיקר אם אנחנו משתמשים בפירות שהם לא מנגו או בננה (כיוון שמנגו ובננה נותנים מרקם קרמי מעולה גם בלי תוספת הרכיב השומני).

רכיבים שומניים- טחינה, חמאת שקדים, חמאת קשיו, חמאת בוטנים, נוזל קוקוס לפחות 18% שומן.

נוזלים- שימו לב שאם מוסיפים מים או חלב צמחי הגלידה תהיה פחות קרמית כיוון שהנוזל הופך לקרח, אז בגרסה הקרמית, רצוי להמעיט בזה.

תוספת מתיקות- כיוון שאנחנו משתמשים בפירות אז אין צורך להוסיף סוכר, אם בכל זאת בא לכן גרסה מאוד מתוקה השתמשו בתמרים או סילאן.

שימו לב- אם רוצים גלידה לאכול אותה מיד אז יש להשתמש בפירות קפואים ואז הגלידה מוכנה מיד בסיום הטחינה, את השאריות ניתן להעביר להקפאה, אם מכינים בשביל לזלול אח"כ ניתן להשתמש בפירות טריים ולא בקפואים ולהקפיא לשימוש עתידי- עדי להקפיא במתקן ארטיקים או תבניות סיליקון קטנות, זה יותר נוח משאר כלי אחד גדול, אבל זו גם אפשרות.

כלים- את הגלידות ניתן להכין בבלנדר ולרוב אם משתמשים בפירות קפואים יש להוסיף מעט נוזלים, אם מכינים מפירות טריים לא חייבים את תוספת הנוזלים בשביל שהבלנדר יעבוד.

לאחסון הגלידות נצטרך תבנית ארטיקים ותבנית קרח סיליקון לשאריות.

אני מאוד אוהבת את התבנית הזו, היא מגיעה עם מכסה וקל לשלוף ממנה,  אני מכינה איתה את הגרסה שלנו ל- "גלידוניות", לפי מתכוני הגלידה שנתתי פה, בתמונה זו הגלידה שוקו בננה.

מתכונים שווים ביותר

ארטיק שוקו בננה:

שמים בבלנדר- 6 בננות, כוס נוזל קוקוס, כף סילאן, כף קקאו איכותי, מעבירים לתבניות ארטיק ואת השאריות לתבניות קרח סיליקון ולמקפיא.

המתכון המנצח שלי - ארטיק גלידה סטייל מגנום- מושחת טעים ומושלם!

המתכון הזה כל כך קל להכנה, בגלל שהוא נשמר בהקפאה הוא מאוד זמין, קל להכין כמות גדולה ולשמור לשעת הצורך

הכנה-

6-8 בננות בשלות טריות, 6 כפות טחינה גולמית, 2 כפות קקאו, כף חמאת בוטנים, 4-6 כפות סילאן, אין צורך בתוספת נוזלים, רק אם הבלנדר לא טוחן להוסיף מעט חלב סויה/ נוזל קוקוס 18% שומן.

מעבירים לתבניות ארטיק ואת השאריות לתבניות קרח סיליקון ולמקפיא- כיוון שהגרסה הזו מרגישה מאוד כבדה ומושחתת אני ממליצה לשים בתבניות סיליקון אישיות כמו ממתק אישי קטן, לרוב אין צורך ביותר מזה.

אצלנו בבית, לב קטן כזה (אני מקפיאה אותו בתבנית מאפינס קטנה, שהיא קצת יותר גדולה מתבנית קרח סטנדרטית) החוא לחלוטין קינוח שוקולדי מפנק ביותר, שהילדים שלי וכל מי שבא אליהם- מחסלים בשמחה ואין ספק שזה עדיף משמעותית על ממתקי שוקולד קנויים.

** לגרסה מושחתת יותר אפשר לערבב בבלילה המוכנה מעט שוקולד צ'יפס איכותי.

ארטיק מנגו:

גרסת הסורבה-

לטחון מנגו טרי לבד בבלנדר, אפשר להוסיף קוביות מנגו קטנות לנוזל שנוצר ולערבב היטב, כך יהיו לנו הפתעות כיפיות בארטיק, מעבירים לתבניות ארטיק ואת השאריות לתבניות קרח סיליקון ולמקפיא.

סטייל סולרו-

3 כוסות מנגו חתוך, חצי חלב סויה, חצי כוס נוזל קוקוס, 4 תמרים, לטחון, מעבירים לתבניות ארטיק ואת השאריות לתבניות קרח סיליקון ולמקפיא.

הירוק והמפנק:

3 כוסות מנגו חתוך, 4 תמרים, חצי כוס חלב סויה, 2 מנות ספירולינה טרייה קפואה, לטחון הכל בבלנדר, מעבירים לתבניות ארטיק ואת השאריות לתבניות קרח סיליקון ולמקפיא.

 

תישארו איתי בקשר-

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.